23 Ocak 2019 Çarşamba

DÜŞÜNME VE KELİMELER

  Aylin Selin Kızılkaya

          haberdinamik@gmail.com
         DÜŞÜNME VE KELİMELER

 Düşünme ve Kelimeler

Düşünme ve düşünebilme insiyatifi sadece insanlara verilmiş bir kabiliyettir. Bu kabiliyeti en iyi şekilde değerlendirmek ve kullanmak belli sonuçları beraberinde getirir ki, dünyamızın geleceğini şekillendirir.

Düşünme ve değerlendirme yapmak, kullandığımız kelimelerin zenginliğine bağlıdır. Yani ne kadar çok kelime hazinemiz geniş ve zengin ise,o kadar daha fazla ve çok yönlü düşünebilir ve zekamızı kullanabiliriz. Tam tersi olursa ,yani kelime hazinelerimiz kısıtlı olursa, ''dil fakiri'' olduğumuz gibi, düşünme kabiliyetimiz de o kadar azalır.

Arapça zölükte kelime sayısı 400.000 bindir. İngilizce de kelime sayısı 200.000 dir. Türkçe de kelime sayımız ne yazık ki  40.000 dir. Yani Türk Dil Kurumu sözlüğünü alınız ve bakınız. ilk sayfasında 40.000 kelimeden ibarettir diye yazar. İşte bu kelime farkı aynı zamanda düşünme ve ülke gelişmişliğine de bir ışık tutar. Oysa eski türkçe dediğimiz  OSMANLICA sözlüğümüzde tam 1milyon kelime vardı ve dünyanın en zengin dili kabul edilirdi. Şairlerimiz ve Edebiyatçılarımız dünya çapında eserler verirdi..baştan yazdığımız gibi  DİL FAKİRİ olunca insan ,aslına HERŞEYİN FAKİRİ oluyor.

Günlük kullandığımız kelime sayısına gelince ,ezberlediğimiz 50-100 kelimeden fazlası değildir. memleketimizin yüzde 90 civarı bu şekilde her gün 50-100 kelimeyi kullanarak hayatı geçirmektedir. yazık değilmidir ?  

öfle ve kızgınlık veya agresif tavırların çoğu da kendisini ifade edememekten kaynaklanır. yani işin psiko-sosyal yönleride vardır.

şimdi daha iyi anlaşıldı mı dil ve kelimelerin önemi ?

Bir örnek ile bitirelim

Eskiden kızgınlık ve öfke anında bir türk kahvesi içer ,derin nefes alır ve öfkelendiği kişiye '' Bizleri anlamamak ta direndiniz ancak zaman bizleri haklı çıkardığında vereceğiniz cevabı şimdiden düşününüz..!'' der. Bu münevveriktir. Şimdiki zamanda aynı konuda öfkelendiği kişiye....ağız dolusu küfürler etmekte..ve kendi kendine söylenerek bir terane devam ettirmektedir.

sizce hangisi münevverce bir harekettir ?

sevgiyle kalın

SON YAZILARI

HERKESE LAZIM BU YAZI DİYEREK YAZDIM Huzurlu Olmak Zor mudur? Düşünme ve Kelimeler Türkiye de Yaşamak..

YORUMLAR

KÖŞE YAZARLARI

Flash Haberler

Copyright © 2010 HABERDINAMIK.COM