19 Mayıs 2019 Pazar
SİYAD ÇALINTI FİLME Mİ ÖDÜL VERDİ?
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk sinemasının usta yönetmeni Erden Kıral AKŞAM PAZAR’ın konuğu oldu ve Arzu Akyol’a zehir zemberek açıklamalar yaptı.
2014-01-28 - 21:46

Nuri Bilge Ceylan ve Semih Kaplanoğlu’nu fazla titiz olmakla ve bu yüzden sinemanı özünü kaybetmekle suçlayan sinemacı asıl eleştiri oklarını bu yıl Siyad Ödülleri’nde “en iyi film” seçilen Zerre filmine yöneltti.

Bereketli Topraklar Üzerinde ve Hakkari’de Bir Mevsim gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni olan Erden Kıral, genç sinemacı Erdem Tepegöz’ün yönettiği Zerre filminin büyük ödülü almasını şöyle yorumladı.

“İşte buyurun! Anlamıyorlar çünkü. Bir kere ‘Zerre’ felsefi temeli olmayan natüralist bir film. Hiçbir soruya cevap vermiyor, olanı gösteriyor. İkincisi de çalıntılar var. Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzales Inarritu’nun göçmen işçilerin yaşamını anlattığı Biutiful filminden alınmış sahneler var. Aynı ışıklar, aynı dekor... Bir de İtalyan sinemasında Matteo Garrone’nın Gomorra diye bir filmi vardır. 4 ya da 5 yıl önce Avrupa’nın en iyi filmi seçildi. Oradaki sahneler de aktarılmış. SİYAD böyle bir filme birincilik veriyorsa ne diyeyim ki, hiçbir şey diyemem artık. Mesela ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ diye bir film vardı. O iyiydi. Diğerleri arasından sıyrılıyordu.”

Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Erden Kıral’ın sözlerinin oylamayı yapan Siyad’lı yazarlar arasında nasıl bir tepki/cevap durumu oluşturacağını ise önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.


YORUMLAR

Hakkı Yenenler.. Kategorisine Ait Diğer Haberler

çöpçüler kralının belalı abisiydi AV.HAYATİ İNANÇ SUNUCUNUN STRES KELİMESİNİ KULLANMADINIZ SORUSUNA CEVABI USTA SANATÇI CEM KARACA ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI Fox TV'den atılan Lütfiye Pekcan İşe iade davasını kazandı! TRT Haber'de flaş gelişme! A Haber'de ayrılık! Hangi ekran yüzü veda etti? Siyad çalıntı filme mi ödül verdi? Habertürk bombası! İki yöneticinin görevine son verildi! Yerlerine kimler geldi? Haber kanalı 24'te işten çıkartma! Kimlerle yollar ayrıldı? SGK'DA SKANDAL

KÖŞE YAZARLARI

Flash Haberler

Copyright © 2010 HABERDINAMIK.COM