15 Ekim 2018 Pazartesi
TRT EKRANLARINDA BİR İLK! BAŞÖRTÜLÜ SPİKER HABER SUNDU!
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TRT ekranlarında dün ilk kez başörtülü bir spiker haber bülteni sundu.
2013-11-17 - 09:49

Feyza Çiğdem Tahmaz, TRT Türk'te saat 17.00 bülteninde sunduğu "Dünyanın Haberi" adlı programa başörtüsüyle çıktı. Böylece Tahmaz, TRT'nin Türkçe yayın yapan kanallarına çıkan ilk başörtülü spiker oldu. Daha önce TRT Şeş'te bir başörtülü spiker program sunmuştu

TRT'de dün akşam bir ilk yaşandı. Kamuda kaldırılan başörtü yasağının ardından, TRT Türk'te dün akşam ilk kez ekranlarda başörtülü bir spiker yer aldı. Feyza Çiğdem Tahmaz'ın, TRT Türk'te yayınlanan "Dünyanın Haberi" adlı haber bültenini sunmasıyla, TRT tarihinde ilk kez başörtülü bir spiker ekranlara çıkmış oldu.

TRT'ye geçti

Hilal TV'de spiker olan Tahmaz, buradaki görevinden istifa ederek geçtiğimiz günlerde TRT Türk'e geçti. Tahmaz, Eyüp İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nden Sosyal Bilimler ve İlahiyat okudu. 2009 yılında TV Net ile televizyon ekranlarına çıkmaya başlayan Tahmaz, Hilal TV'de haftasonları öğle ve ana haber bültenlerini sunuyordu.

Aşılması gerek

Bir dönem Ak Parti Eyüp İlçe Kadın Kolları'nda da görev alan Tahmaz, bir röportajında, "Başörtülü olarak haber sunmanızla ilgili çevrenizden ne tür tepkiler alıyorsunuz" sorusuna, şöyle yanıt vermişti:
"'Başörtülüsün, TV'de ne işin var'a benzer herhangi bir yaklaşımla karşılaşmadım. Her ne kadar son yıllarda ekranlarda başörtülü sunucu görsek de televizyonlarda başörtülü spiker görmek pek mümkün değil. Ne yazık ki 28 Şubat süreci ile insanlar inançlarından ötürü büyük bir ayrımcılığa maruz bırakıldılar. Artık bunların aşılması gerektiğini düşünüyorum. Benden önce haber spikerliği yapan meslektaşlarımla beraber aslında bir nevi 28 Şubat'ın artık devam etmeyeceğini söylüyoruz."

YORUMLAR

MEDYADA İŞ İLANLARI Kategorisine Ait Diğer Haberler

Karşı gazetesinin dağıtımı engelleniyor mu? İddialar Meclis'e taşındı! Habertürk TV'de ana haberi kim sunacak? Fox TV'de üst düzey atama! Kim, hangi göreve getirildi? TRT ekranlarında bir ilk! başörtülü spiker haber sundu! Gazeteciliğe Yeni Anlayış İŞ ARAYANLAR SET ARKASI İŞ İLANLARI TARIMTÜRK TV DAHA DA BÜYÜYOR! SKYTURK'TE TENKİSAT İÇİN DÜĞMEYE BASILDI! HANGİ EKONOMİ PORTALI EKONOMİ GAZETECİLERİ ARIYOR?

KÖŞE YAZARLARI

Flash Haberler

Copyright © 2010 HABERDINAMIK.COM