18 Ocak 2019 Cuma

FİKİR NAMUSU VE GAZETECİLİK

  Mehmet Selam

          haberdinamik@gmail.com
         FİKİR NAMUSU VE GAZETECİLİK

 FİKİR NAMUSU VE GAZETECİLİK,

Fikir Namusu Olur mu ? diye sormadan önce, dünyanın her şeyinin yerinden oynadığının farkına varmalasınız.

Mesela eskiden herkes hatırlar ve bilir ki, kediler köpeklerden kaçardı ve köpekler kedileri kovalardı..Ağaçlara tırmanan kediler saatlerce köpeğin uzaklaşmasını beklerdi..(şimdi kediler köpekleri kovalıyor,birlikte çöpte yiyecek arıyorlar..köpekte asalet mi kaldı)

Yaşı biraz büyük biri geldiği zaman, orada olan gençler ayağa kalkar ona yerir,o arada haylazlık yapmazlardı..(şimdi yaşı büyüklere bırakın yer vermeyi ,MOROK aşağı,Bizim Moruk dediki ,muhabbeti gırla gidiyor)

Koca Adamlar  ,Asla yalan söylemezdi..Gerçekten Yalan söylemek KATLİAM gibi birşeydi..kimse yeltenmezdi...Eğer emin olmadığı bir konu ve durum ise ( filan adamdan felan kişiye anlatırken kahvede duydum böyle dedi)diyerek adres ve kaynak göstererek söylerdi..zaten gerçek ortaya çıkınca ,herşey yerine otururdu.(yalan söylemek yetmiyor şimdi,yalanlarına bildikleri tüm yeminleri ekliyorlar koca koca adamlar )

Kadınlar çok daha edepliydi..yolda yürürken çat-pat sakız çğneyip patlatmazlardı..(bu konuyu yazmayayım ama herkes gördüğü kadarını değerlendirsin)

Mesela, Bilgili insanların kıymeti olurdu..HERKES GİDİP BİRŞEYLER SORARDI VE ÖĞRENİRDİ..(şimdi kimse bırakın birşey sormayı,düşünmeyi bile unutmuş.Futbol-At Yarışı-Milli piyango ve saçma sapan tv dizileri izleyerk aynı zamanda internette zaman öldürerek hem konuşmayı,hem de düşünmeyi unuttu..soracak birşey bulamıyor zaten)

Sıradan gibi görünen bu olaylar,toplumun genlerinin değiştiği anlamına geliyor ki, burada başlığa bakmakta ve fikir namusu ve gazetecilik üzerine bir kaç cümle yazmaya gerek var.

Gazeteci fikri ve iradesi olan adamdır. Fikri uğruna ,araştırmalar yapar,topluma en uygun bilgiyi sunar ve anlaşılmasına yardımcı olur.yenilik peşinde olur ki,genelde tepki de alır. menfaati bozulanlar elbette tepki gösterirler ama gazeteci direnir ve zaman onu haklı çıkarır.

Şimdiki gazetecilere ve köşe yazarlarına bakıyorsunuz..

Gerçekleri zaten yazmıyorlar..Bugün A dediklerine  ,yarın B diyorlar, ertesi gün C diyorlar..hepsine bir kılıf buluyorlar..okuyucular sessiz kaldığı için gemilerini yürütüyorlar..

Eski gazeteciler yoksul ama mert olurdu..kalemleri satılık değildi..Ayakkabıları belki delik olur,su çeker, paltoları eskimekten çula dönerdi,onları giyerlerdi ama asla fikirlerinden taviz vermezlerdi..şimdiki en düşük gazeteci 2 tane villa 4 tane mercedes bilmem kaç tane yat sahibi..katrilyon liralar hesaplarında duruyor...Heryere davet edilip bedava yemek,bdava içmek,bedava gezmek üzerine ihtias yapıyorlar..

ehhh..gerisini yazsak da yazmasak da boş..

bu millet yazarların ipliğini pazara çıkararak ve hesap sorarak doğru yola çekebilir belki..

ama nerdeeeee ?

 

 

 

SON YAZILARI

Cemaat ve Tarikat şimdiki zaman ASALET NERDE OLUR FİKİR NAMUSU VE GAZETECİLİK Yaşamak veya Ölmek Türkiye ye Format Atmak Sahtekar Münafıklar.. Kuruyunca Sularsın, Uzayınca Budarsın.. Sermayesi Hırsızlık olanın İflasın Eşiğindekiler... FİRAVUN HASTALIĞI

YORUMLAR

KÖŞE YAZARLARI

Flash Haberler

Copyright © 2010 HABERDINAMIK.COM