23 Ocak 2019 Çarşamba

YENİ SİYASET DİLİ.

  Mehmet Selam

          haberdinamik@gmail.com
         YENİ SİYASET DİLİ.

 Yeni SİYASET DİLİ..

Demokrasi ile yönetilen ülkeler de (gerçek demokrasiden bahsediyoruz) ,ingiltere,Danimarka,İsviçre ,Almanya hatta ABD gibi toplum ve kurallar arasında ciddi bir UYUM bağı bulunmakta ve daha rahat işler yürümektedir. 

UYUM bağını güçlendiren etkenler  ADALET,MAKULİYET VE  DENETİME AÇIKLIK tır. Bu kurallar mahkemeler de bile geçerli olup (HALK JÜRİSİ SİSTEMİ ) ile mahkeme kararlarına toplum dahil edilmektedir. Her makam ve her kurum HESAP VEREBİLİR niteliktedir.

Ana kurallar 50- 60 yılda bir değiştiği için toplum tarafında ezbere bilinir. Bizim memlekette ise, her gün ayrı kural konulduğu için çalışan görevliler bile uyum sağlamakta zorlanmaktadır..Vatandaşın durumu içler acısı..

Kimsenin hesap vermekten korkmadığı yerde daha güzel yönetim olacaktır..

Sistemi geliştirip, genişletecek ve tabana yayacak olan SİYASİLER DİR. Seçilmiş siyasiler veya seçilecek siyasiler herşeyden önce DÜRÜST olmalı ve YALANCI olmamalıdır. 

Koca koca adamlar milletin gözünün içine bakıp YALAN söyleyince ..AYIP tır yani.. Birileri hatırlatmalıdır.

Siyasiler tabanın sorunlarını yakından bilmeli ve çözüm geliştirmelidir.

Yeni siyaset anlayışı YALANSIZ, İLKELİ, BİLGİ  VE BİLİM ÇERÇEVESİNDE, AYNI ZAMANDA MİLLETLE BERABER  oluşturulmalıdır.

Uzmanlık anlayışı geniş tutulmalıdır. Örnek hırsızlık konusunda tedbir alınacak ise, önce mağdurlar bulunmalı ve görüşleri alınmalı, sonra polislerden görüş alınmalı, sonra hakim ve savcılardan görüş alınmalıdır. Daha sonra yakalanmış hırsızlardan yola çıkılarak hırsızlık sebepleri de bilimsel çözüme kavuşmak şekliyle genel çerçevede ÇÖZÜM olmalı ve uygulanmalıdır.

Siyasiler, verecekleri veya verdikleri sözü çok iyi tartmalı, olmayacak sözler vermemelidir. Basın 30 yıl önce söylenmiş ve gerçekleşmemiş VAADİN peşine düşmeli ve ilgili siyasinin önüne koymalı, hukuk da hesap sormalıdır.

Siyasiler  iş adamları ile ortakıklar kurmamalıdır ve asla kanunlar kişisel veya grupsal çıkarları koruyacak hale gelmemelidir.

Özgürlükler her platformda ucu açık tutulmalı, insanlar güven içinde hareket etmelidir.

Siyaset yeni bir dile muhtaçtır..

Bu yeni dil, DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK ,İLKE VE OMURGALI VEDE İNKARSIZ bir dil olmalıdır.

Milyonlarca insanın bildiği gerçekleri, bir- iki resmi rapor arkasına saklanarak gerçekleri gizlemek sadece zaman oynamaktır. Tarih mutlaka tüm gerçekleri ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle kabullenmek, ama sebeplerini ve dönemsel sıkıntıları da eklemek ,MANTIKLI bir gerçeklik çerçevesinde yorum toplumu rahatlatacaktır.

Siyaset kurumu İNAT üzerine yapılmamalıdır.

Örnek ;BOLU tüneli çok ciddi bir başarı ve gelişmedir. Ancak CHP tarafından tüm üyeleri BOLU TÜNELİNDEN geçmesine rağmen bir teşekkür etmemişlerdir. Veya sağlık alanında SSK-BAĞKUR birleşmesi sosyal ve sol bir devrim projedir. Bu konuda bile hükümeti takdir etmemişlerdir. 

SİYASET DÜRÜST OLMALI..

DOĞRU KONULAR TAKDİR EDİLMELİ...

YANLIŞ KONULAR İKAZ EDİLEREK DOĞRU YÖNTEM AÇIKLANMALIDIR.

ÖZETLE ;

SİYASET ŞEFFAFLIĞA VE DÜRÜSTLÜĞE MUHTAÇTIR.

BUNU BAŞARABİLEN 2014 TE BAŞBAKANDIR..

 

 

SON YAZILARI

Cemaat ve Tarikat şimdiki zaman ASALET NERDE OLUR FİKİR NAMUSU VE GAZETECİLİK Yaşamak veya Ölmek Türkiye ye Format Atmak Sahtekar Münafıklar.. Kuruyunca Sularsın, Uzayınca Budarsın.. Sermayesi Hırsızlık olanın İflasın Eşiğindekiler... FİRAVUN HASTALIĞI

YORUMLAR

KÖŞE YAZARLARI

Flash Haberler

Copyright © 2010 HABERDINAMIK.COM