23 Ocak 2019 Çarşamba

ÖFKE VE AKIL..!

  Mehmet Selam

          haberdinamik@gmail.com
         ÖFKE VE AKIL..!

 ÖFKE  VE AKIL..

İnsan; eşrefi mahlukat lakabına sahip olduğu zaman, acaba memnun mu oldu ..?

Meleklerden bile üstün konuma gelebilme, veya hayvanlardan daha aşağı olma durumuna düşebilme arasında, uzun bir yelpaze vardır..

Bu uzun yelpaze, Meleklerden üstün konuma gelebilme yolunda, vicdan,iman, dürüstlük,tevazu,saygı, hukuk ve adalet,emek ve zahmet gibi yapılması zor olan şeyleri ,kendi EGO sundan üstün tutarak  hayata devam etme yoludur..

Hayvanlardan aşağı duruma düşebilme yolu ise, cehalet, hırs,megalomanlık,kibir, aldatma,yok sayma, haklılığı ve hakkı bahaneler ile gaspetme, gerçekleri gizleme, bilmesine rağmen inkar etme,insanları menfaatine göre kullanma, işine geldiği dönemde kullandıktan sonra,bir kenara atma gibi ,vicdansız, saldırgan bir tutumun gösterildiği yoldur...

Bir birinden farklı olan bu iki yol için terazi sağlayan organ AKIL dır..

Oysa Akıl; insan vucuduna gireceği zaman ,ÖFKE nin ''orada'' olduğunu görmüş ve içeri girmemiştir. İtirazı fayda vermediği için bir süre beklemiştir. Çare, ÖFKE dışarı çıktığı zaman AKIL içeri girmiş, Öfke geldiği zaman ise AKIL ilgili insanı terketmiştir..

Her öfke; ardında ölümler, acılar,cenazeler,yokluklar ,sefaletler ve rezaletler bırakmıştır..

İnsan vucudunda kaldığı 3- 4 dakikalık süre içerisinde ,o insanın en az 20-30 yılını heba etmesine sebep olmuştur.. ÖFKE gittikten ve bilançosunu açıkladıktan sonra ,AKIL kafaya geri  geldiğinde ise ,yıllarca öfkenin vermiş olduğu zararını, türlü yollardan telafisine çalışmıştır..

ÖFKE, cehalet ile ve hazımsızlık ile haksızlık ile Kibir ile tetiklenen bir ejderha dır..

İnsan,Akıl olmadığı zaman İman olmadığı gibi ( deliler ,aklı olmayanlar dinen sorumlu değillerdir), Öfke sırasında ,kişide AKIL da bulunmaz.. Dolayısı ile ÖFKE hem aklın gitmesine hemde o kısa anda İMAN konusunun tehlikede olmasına yol açar..

Halbuki, tüm öfkelerin kaynağı EGO ve menfaattir..

Bu mefaat bazen makam, bazen mal,mülk bazen de para dır..

Bunların hiç birisi insana şeref kazandırmadığı gibi,mezarına da birlikte gitmeyecektir..

İyi bir mal,mülk para BEKÇİLİĞİ yapmak için, ÖFKE nin ve zararlarının sonucuna katlanmak ne kadar doğrudur..?

Oysa problemler o kadar yalındır..

Bir o kadar basittir..

İçten olmak,dürüst olmak,açık olmak ve adaletli olmak..

Bunu söylemek ve ifade etmektir..

Gerisi kendiliğinden gelecek olan tüm çözümlerin anahtarı budur..

Akıl bazende yanlış tercihler yapabilir.. AKIL ;Asaletine bakmadan, vicdanını  ölçmeden, adaletini görmeden bir çingene yi padişah yaparsa ''ilk'' taşı kendi başına da yiyebilir..

Gülüp geçilebilecek bir çok şey karşısında, öfkenin,art niyetin ve kötülüğün ,hatta planların,hesapların yapıldığı 3 günlük dünyada ,sıkıntılı zahmetlere değermi?..

Her zalim kendisine göre planlar yapar, ama Allah(cc) ın da bir planı ve takdiri vardır..

Zülüm ile Abad olan tarihte de yazmamıştır..

Her insanın, hatalı veya hatasız ,öfkeli veya öfkesiz, düşünüp, yolunu şeytandan dönerek, Allah(cc) a ve iyiliğe yönelerek menziline yürümesi temennimizdir..

Cahillik ,doğru söze bile öfkelenmektir..

Allah kimsenin yolunu şaşırmasın..!

 

SON YAZILARI

Cemaat ve Tarikat şimdiki zaman ASALET NERDE OLUR FİKİR NAMUSU VE GAZETECİLİK Yaşamak veya Ölmek Türkiye ye Format Atmak Sahtekar Münafıklar.. Kuruyunca Sularsın, Uzayınca Budarsın.. Sermayesi Hırsızlık olanın İflasın Eşiğindekiler... FİRAVUN HASTALIĞI

YORUMLAR

KÖŞE YAZARLARI

Flash Haberler

Copyright © 2010 HABERDINAMIK.COM