23 Ocak 2019 Çarşamba

TÜRKİYE SÖMÜRGE Mİ -2--?

  Yeni Derin Devlet/Eşref Sultan Fatih

          haberdinamik@gmail.com
         TÜRKİYE SÖMÜRGE Mİ -2--?

 Türkiye Sömürge mi -2-?

Soytarılık yapıp kafamızdan sallamak yerine, wikipedia dan aldığımız sömürgecilik üzerine olan yazıyı inceleyerek ve parantez içerisinde yorumlarımızı yazarak birlikte değerlendirelim. Karar sizin..Takdir Allah’ındır diyordu Rahmetli Turgut özal…

İşte wikipedi dan sömürge bilgilisi..

Sömürgecilik, genellikle bir devletin başka ulusları, devletleri, toplulukları, siyasal ve ekonomik egemenliği altına alarak yayılması veya yayılmayı istemesi, müstemlekecilik, kolonyalizm (TDK Sözlüğü) Sömürgeciler genellikle sömürdükleri bölgelerin kaynaklarına el, iş gücüne, pazarlarına el koyar ve aynı zamanda sömürgeleri altındaki halkın sosyo-kültürel, dini değerlerine baskı uygularlar.

(evet böyle diyor..yani siyasal yöndende ellerinde tutarlar, ekonomik anlamda da ellerinde tutarlar..pazarlarınıda ellerinde tutarlar…dinlerine ve kültürlerine de baskılar uygularlar….AMA ÜLKEMİZ ÖYLE DEĞİL.. KENDİ UÇAĞIMIZI YAPIYORUZ, GEMİLERİMİZİ YAPIYORUZ.. BAŞI ÖRTÜLÜLER KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ OLDUĞU İÇİN EL ÜSTÜNDE TUTUYORUZ )

Sömürgecilik ile emperyalizm kimi zaman birbirleri yerine kullanılan terimler olmakla birlikte emperyalizm, şekli olduğu kadar şekli olmayan alanlarda da kontrolün hakim gücün elinde bulunduğunu durumlarda kullanılmaktadır. Sömürgecilik terimi aynı zamanda bu sistemi meşrulaştırmak veya yaymak için kullanılan bir dizi inanca da işaret etmektedir, zira Sömürgeciler kendilerinin sömürdükleri insanlardan daha üstün olduklarına inanırlar.

(YANİ KENDİLERİNE BEYAZ DERLER DİĞER HERKES KARA DIR.. AMA ÜLKEMİZ DEĞİL CANIIMMM.. ÇOK ŞEYTANSINIZ YA..TÖVBE TÖVBE.. )

Sömürdükleri insanları gelişmemiş toplumlardan seçerler . Dünya bu sömürgecileri, gelişmemiş toplumları refaha kavuşturmak ve gelişmelerinde katkıda bulunmak amacıyla baskı altında tuttukları şeklinde algılar veya algınlanması sağlanır. Bir bakıma iyimserlik havası estirilir.

(ÇAĞDAŞLIK ADI ALTINDA, MAGAZİN,FUTBOL,OPERA,BALE VE BİLUMUM YERLER VEDE İŞLER YANİ OYALAR DURUR GARİPLERİ..KILIF BULARAK…ADAMIN VEYA KANININ HAKKINI ELİNDEN ALIR VE ONUNLA UĞRAŞTIRIR İŞTE.. AL BAŞINA BELAYI… ÜLKEMİZ ÖYLE DEĞİL..OFF YA.. HERKES ÖZGÜR YA KARDEEEŞİMMM)

Sözde bilimsel teorilerle de desteklenmeye çalışılan bu tip inançlar daha çok 19.yüzyılda Avrupa da yayılmış ve Avrupalıların tüm dünyada sömürgeci güç olarak yayılmasının da sözde meşru dayanağı olmuştur. 18. yüzyılda başlayan sanayi inkılabının ardından 19. yüzyılda sanayileşmede ki gelişmeler neticesinde buhar makinelerinin kara ve deniz ulaşımında kullanılması yeni uluslar ve kıtalararası ekonomik ve ticari münasebetleri geliştirdi.19 yüzyılda tamamıyla sanayileşen İngilizler, diğer ülkelerle ekonomik bağlarını güçlendirdiler.Avrupa da ki diğer devletlerde İngilizlerin takip ettiği yolu izlemeye başladılar.

(ARABA SATTILAR, UÇAK SATTILAR, KİMSEYE BİRŞEY YAPTIRMADILAR..ONLARIN PAZARI OLUNDU..ONLARA ÇALIŞILDI.. ÜLKEMİZ HARİÇ CANIMMM…)

Avrupa’yı 1890lardan itibaren sömürgeciliğe iten faktör tamamen ekonomiktir.1870lerden sonra endüstrinin gelişmesi başlıca ekonomik faktör olarak görünmektedir. Endüstrinin gelişmesi ortaya bir takım önemli problemler çıkarmaktadır. Endüstri geliştikçe üretim artmıştır, üretim arttıkça endüstri ülkelerinin kendi nüfusları bu üretimi tüketemez olmuşlardır.Bir üretim fazlası ortaya çıkmıştır .Bu üretim fazlasını dağıtacak alanlar aramaya başlamışlardır[2]

.(BİZ NE GÜNE DURUYORUZ ..HAZIRIZ YANİ..VERİN BİZE VERİN BİZE..)

Öte yandan endüstrinin ham madde problemi ortaya çıkmıştır. Avrupa’nın sınırlı hammadde kaynağı karşısında yeni hammadde sağlayacak topraklar elde etme zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. 19 ve 20. yüzyılın başında, sömürgeciliğin en etkili vasıtalardan biri demir yoludur. Demiryolu bilhassa Asya ve Afrika da sömürgeciliğin en gelişmesinde önemli bir vasıtadır. 19. yüzyılda sömürgeciliğin iki aktif alanı Afrika ile Uzak Doğu olmuştur. Orta ve Güney Amerika Amerika Birleşik devletlerinin nüfusu altına girmiş ise de bu durum Afrika ve Uzak Doğudan farklı olarak doğrudan doğruya bir sömürgecilikten ziyade özel bir münasebet düzeni şeklinde ortaya çıkmıştır. DİYORLAR..

ŞİMDİ GELELİM KENDİ HALİMİZE VE DEĞERLENDİRMEYE..

1—Sömürge olan ülkeler kendi kanunlarını yapamazlar,hep ithal ederler…

İthal ettikleri kanunlar kendi milletine uymaz..zaten amaç da budur..her kanun için bir kılıf bulurlar,millete aftalı-şaftalı anlatarak yuttururlar..

hatta parti isimleri bile ithal edilir..mesela  DEMOKRAT PARTİ dediler, ülkemize getirdiler millet 20 sene boyunca  DEMOKRAT PARTİ YERİNE – DEMİR KIR AT  DEDİ..VE DEĞİŞTİRMEDİ..Bu nedenle partinin amblemini de  AT yaptılar yani.. İYİ Mİ?..

Neyse gelelim kanunlara.. öyle kanunlar yaptırırlar ki DEVLET İLE MİLLET KARŞI KARŞIYA GELİR..

HiÇ GEREĞİ YOKKEN BAŞÖRTÜ YASAĞI GETİRİRLER.. mileltin yüzde 90 ı baş örtülü—kadınların yani..

kimse dert etmez bunu ama KANUNLA YASAKLAYINCA hayat problem olmaya başlar.. (lafı oraya buraya çekmeyin ülkemiz sömürge değildir.canımmm.)

2-Sömürge ülkelerde ADALET çarkı işlemez hale getirilir..Bürokrasi heryere yayılır..

Namusuzlar kendi memleketlerinde JET hızıyla yaparlar yasaları ve uygularlar..Ayrıca ADALET sistemler 400-500 yıl aynı kalır değiştirmezler..

Sömürge ülkelerde ise kanunları her gün değiştirirler..Yani bir adam birini mahkemeye versin ..yandı gülüm keten helva.. ne dava biter.. ne veren kazanır,ne alan kazanır..emdikleri süt burunlarından gelir yani.

.Kanunları çapraz uygulatırlar ve dürüst vatandaşlar dünyanın çilesini çeker, sahtekarlar her türlü yol alırlar..YANİ SÖMÜRGE ÜLKELERDE ADALET YOKTUR.. VE OLAMAZ..ÇÜNKÜ ÖYLE PLANLARLAR..( TÜRKİYE ASLA SÖMÜRGE DEĞİLDİR VE ADALET VARDIR HEMİDE MÜLKÜN TEMELİDİR CANIMM)

3-Sömürge ülkelerde bilim ve teknoloji olmaz, üniversiteler boş işlerle uğraşırlar..mevzuatları öyle ayarlarlar..yani ,insanlığın ,çevrenin ve bilumum hayatın faydasına bir şey yaptırmazlar..yapanın da emdiği sütü burnundan getirirler..

bir zaman adamın biri KANSERE ÇARE İLAÇ BULDU.. gör bak başına neler geldi.

.öğrencilerin kılık kıyafetiyle, saçı başıyla uğraşırlar.. peki ya bilim ?..o yaasaaakkkk..sakın denemeyin..Hindistan da okulalrda boyuna çarpım tablosu ezberletmişler.. bu nedenle yüzlerce –binlerce prof.un olduğu universiteler bir çivi bile yapamamıştır..

( Ülkemiz öyle değil ve bilim ve teknoloji konusunda dünya ile yarışıyoruz..sömürge değiliz kardeşim..şeytanlık yapmayın.. yani bulmuş teknolojiyi ve bilimi..ama.ama işte açıklamıyoruz..sonra herkes öğrenir neme lazım yani..değil mi? )

4-Sömürge ülkelerde kimse kendi silahını yapamaz.. efendilerinden alır.. dünyanın parasını verir..

sonra da her bakım ve onarım içn ayrı para verir..HARACA BAĞLARLAR YANİ.. Gördün mü IRAKI-LİBYAYI ..hep efendilerinden silahları aldı..parayı da verdi.. eee gün geldiğinde garibim kullanamadı  ..

saddam da nalları dikti kaddafi de… ( Biz öyle değiliz kardeşim..kendi silahımızı yapıyoruz ve kendi bakım ve onarımızı da yapıyoruz.. iftira etmeyin..ayıptır.. BİZ SÖMÜRGE DEĞİLİZ KAAARDEŞİMMMMM….NE DEDİN NE DEDİN…? DUYMAYAYIM..TÖVBE TÖVBE..)

5-Sömürge ülkeler de gelişmiş ülkelere giriş çıkış VİZE DUVARLARI çok yüksektir.. herkes gidip gelemez…sonra gidip görüp memlekete dönüpte UYANSIN MI? MAYMUN GÖZÜNÜ MÜ AÇSIN…OLMAZ ÖYLE ŞEY…

VİZE ÇOK ZOR VERİLİR..HERKESE DE VERİLMEZ.. (ülkemiz için geçerli değildir, her vatandaşımız  1 saat içinde vize alır ve Avrupa ya kolaylıkla gider gelir … SUS ULAN SUS..DELİRTME ADAMI..TÖVE ESTAĞFURULLAH.. SÖMÜRGE DEĞİLİZ  DEDİKYA..)

6-Sömürge ülkeler de her bahane ile RESMİ TATİL ilan ederler..

çalıştırmazlar yani…kendi ülkelerinde 24 saat çalışırlar..ama sömürge ülkelerde  GÜNEŞ DOĞDU—RESMİ TATİL OLDU… Güneş battı yine resmi tatil.. inek doğurdu resmi tatil..vs gibi boyuna resmi tatil günlerini uzatırlar ve cumartesi pazara da eklediler mi..ohhhhh.. 20- 30 günlük resmi tatil olur işte…( BİZİM ÜLKEMİZ  ÖYLE DEĞİLDİR CANIM..TATİLLER NORMALDİİİİİİİİRRRR)

7- Sömürge ülkeler de memura az maaş verilir, rüşvete alıştırılır.. işler yürümez hale gelir.. ( BİZİM ÜLKEMİZ BUNLARIN DIŞINDADIR..KARNI TOK-SIRTI PEK DİR…)

8-Sömürge ülkelerde  , sömüren ülke ,sömürdüğü devleti düdükler, devlet de kendi halkını düdükler..her bahane ile vergi alır..bir daha alır..sonra yine alır (BİZİM ÜLKEMİZDE BÖYLE ŞEYLER YOKTUR )

9- ÖZETLE.. SÖMÜRGE ÜLKELERDE YÜZDE 5 LİK BİR AZINLIK BEYAZ AZINLIK  GÜLÜMSER, DİĞER YÜZDE 95 KAN AĞLAR.. ( BİZİM ÜLKEMİZDE HERKES YÜZDE YÜZ MUTLUDUR CANIMMMM)

SİZ KARAR VERİN..

VERDİNİZ DEĞİL Mİ KARARINIZI ? 

AFERİN… ELBETTE SÖMÜRGE DEĞİLİZ….

SON YAZILARI

GÜÇ SENDEDİR HER ZAMAN MİT in SURİYE operasyonu Yeni Türkiye -Büyük Türkiye mi Gezi PARKI olaylarının Perde Arkası Büyük Kulup Panikte mi Türkiye Sömürge mi- 3 Ortadoğunun en etkili İSTİHBARATI KİM.. MİT HERKESE NAL TOPLATIYOR.. İNGİLTERE NASIL SÖMÜRGE YAPAR? MİT PERSONELİ

YORUMLAR

KÖŞE YAZARLARI

Flash Haberler

Copyright © 2010 HABERDINAMIK.COM